İNSULİN DİRENCİ NEDİR ?

İnsülin kan şekerini düşüren,çok önemli pankreas hormonudur.Hiç yokluğu TİP 1 diyabete neden olur.İnsülinin yetersiz olduğu ya da direnç geliştirdiği kişilerdeyse TİP 2 diabet gelişir.

 

İnsülin direncinde hücre seviyesinde insülin reseptörleri duyarsızlaşır.Kandaki şeker,kas,karaciğer ve yağ hücreleri başta olmak üzere hücre içine girmekte zorlanır.Bu nedenle kanda şeker düzeyi yükselir.Pankreas yükselen kan şekerini düşürmek için insülini arttırır.Bu tempo pankreası yorar ve yetmez hale getirir tüketir.

 

Son araştırmalar obesitenin %25' lerin üzerine çıktığını , bu yükselmenin en önemli sebebininde insülin direncine bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Hastaların su içsem yarıyor serzenişi bu sebeple doğrudur.

 

Hastaların dokularındaki insülin reseptörleri insüline duyarsız davranınca hücrelerce kullanılamayan şeker kanda yükselir.Bu durumu dengelemeye çalışan pankreasın salgıladığı insülin hem kan şekerinde aşırı dalgalanmalara sebep olur,hemde yorulup tükenir.

 

Bu dalgalanmalar çoğu zaman salgılanan insülinin fazlalığı nedeniyle kişide kan şekerini aşırı düşürür(hipoglisemi). Bu düşme kişide açlık duygusunun artmasına ve kalori almamasına sebep olur.Bu tablo kan TRİGLİSERİDİNİN yükselmesi , HDL denen iyi yağın düşmesiyle devam eder. Kan biokimyasının bu değişimleri göbek çapının artmasına , böbrek yatağı pankreas ve omentumun kalınlaşmasına neden olmaktadır. Ayrıca karaciğer yağlanır ve büyür.

 

İNSÜLİN DİRENCİ NASIL ÖLÇÜLÜR ?

 

İnsülin direnci HOWA-IR testiyle ölçülür.Testin esası sabah açlık kan insülini ve açlık kan şekeri ölçümüne dayanır. 2,5 ve üstü değerler insülin direnci lehine yorumlanır .

 

OPR.DR.ADEM YÜCEL

 

ÜRÜNLERİMİZE BURDAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Ürünlerimizin Bulunduğu Mağazalar


TÜRKİYE GENELİ GÖNDERİ

Ücretsiz Kargo

KOLAY İADE

İade sebebiniz ne olursa olsun zorluk çıkarmıyoruz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile korunmaktadır.

EN UYGUN FİYATLAR

Katkısız diyet ürünlerimizi uygun fiyatlarla sizlere sunuyoruz.

Copyright © 2020 | Thin Think - Sağlıklı Diyet Ürünleri Tüm Hakları Saklıdır.

 iz ajans