Çölyak Hastalığı (Gluten enteropatisi- Tropikal Sprue)

İnce bağırsakta sindirimi sağlayan tüylü çıkıntıların (villuslar) bozulmasıyla ortaya çıkan ,temelinde alerjinin yattığı bir sindirim sistemi hastalığıdır.Villusların bozulması ince bağırsakların emilim fonksiyonuna engel olur.Yapılamayan sağlıklı emilime bağlı bir seri patoloji ortaya çıkar.

 

İnce bağırstaki bu hasar buğday ,arpa ,çavdar,yulaf gibi tahıllarda bulunan GLUTEN isimli proteine karşı gelişen bir alerjinin sonucunda oluşur.

 

Genetik (kalıtımsal ) bir hastalıktır.

 

Yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir.

 

Geçirilen ameliyatlar ,gebelik ,viral enfeksiyonlar, şiddetli ruhsal travmalarda Çöliak hastalığının ortaya çıkışını provake edebilir. Bebeklikte kısa meme emme süresi,hiç emmeme gibi sebepler yanısıra ,kullanılan mamalar,glutenden zengin beslenme alışkanlıkları da hastalığı tetikleyen eden çevresel faktörlerdendir.Hastalık bazı kişilerde yıllarca hiçbir belirti vermeyebilir.

 

Günümüzde en sık rastlanan genetik hastalıktır.Tek tedavisi de ömürboyu glutenden uzak sıkı bir diyettir.

 

Görülme sıklığı (insidans) %0.3- %1 arasındadır.Ülkemizde tanı konmuş 75.000 kişi bulunmaktadır. Bu sayı dikkate alındığında tanı konmuşların oranı buzdağının dipteki kısmı gibidir.Çünkü bu hastalığı ilgilendiren populasyon yaklaşık 750.000 kişiliktir.

 

ÇÖLİAK HASTALIĞI yaşam boyu süren tek gıda alerjisidir. Tanı öncesi morbidite ve mortalte yüksek iken ,tanı konunca sorun hastalık olmaktan çıkıp bir yaşam biçimi haline gelir.

 

ÇOCUKLARDAKİ BELİRTİLER

 

Karın ağrısı,bulantı,karın şişliği, ishal,kilo kaybı, boy gelişmesinde duraklama,cilt döküntüleri ve kaşıntı,öğrenme zorluğu, kemik ve adale ağrıları..Tip 1 diabette eşlik eden hastalıklardan biridir.

 

YETİŞKİNLERDEKİ BELİRTİLER

 

Karın ağrısı ve şişkinlik,yaşa göre düşük kilo,kas gücsüzlüğü,kemik ağrıları,ishal,kusma ,kansızlık(anemi),sık büyük abdest (defecation) ihtiyacı gibi belirtilere cilt kaşıntı ve döküntüleri eşlik edebilir. Nedeni bilinmeyen (idiopatik) karaciğer hastalıkları, kalın bağırsak tümörleri özellikle de ince barsak tümörleri ,troit iltihabı (Hashimoto troiditi) gibi ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

Tanı konulmasında bazı serolojik testler kullanılmaktadır. Ancak hiçbiri spesifik değildir.

 

KESİN TANI İNCE BARSAK BİOPSİSİ İLE KONUR.

 

Thin Think Pirinç krakeri Çöliak hastalarımızın güvenle kullanabileceği GLUTENSİZ bir üründür.

 

Op.Dr Adem Yücel

 

 

 

ÜRÜNLERİMİZE BURDAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Ürünlerimizin Bulunduğu Mağazalar


TÜRKİYE GENELİ GÖNDERİ

Ücretsiz Kargo

KOLAY İADE

İade sebebiniz ne olursa olsun zorluk çıkarmıyoruz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile korunmaktadır.

EN UYGUN FİYATLAR

Katkısız diyet ürünlerimizi uygun fiyatlarla sizlere sunuyoruz.

Copyright © 2020 | Thin Think - Sağlıklı Diyet Ürünleri Tüm Hakları Saklıdır.

 iz ajans