Kilo Veremiyor musunuz? Belkide Sorun Leptin Seviyenizle İlgili

LEPTOS: İNCE ,ZAYIF

 

İştahımızın ve kilomuzun kontrolünde çok önemli role sahip hormondur leptin.İştah ne kadar yiyecegimizi söyleyen, beyin hücrelerinden adrenerjik sistemle gelen uyarıların toplamıdır.İşte leptin bu uyarıyı kontrol eder adeta fren görevi görür.Aşırı yemek yemeyi ve sonuçta da obesiteyi önler.

 

Birçok obes insanın kanında yüksek oranda saptanmasına LEPTİN DİRENCİ denmektedir.Bu kişilerde leptin,kandaki yüksek seviyesine karşılık yanıt vermesi gerektiği gibi verememektedir.

 

Bu direnci izah eden iki tez vardır :

 

1.Kandaki seviyesi yeterli olmasına karşın hedef hücrelere ulaşamıyor olması,

 

2.Hedef hücrelere ulaşmasına rağmen ,ilgili hücrelerin hormona yanıt verememesi.

 

Leptin direnci genelde aşırı kilolu ,obeslerde gelişmekte ve bu direnç hem iştahı hem de kilo alımınının kontrolunu zorlaştırmaktadır.

 

Leptin iştahı kapatan,yağları yakan hormondur....

 

İnsülin iştahı açan,acıktıran yağları depo eden hormondur...

 

Leptin hormonu tüm hormonların işleyişini idare eder.Adeta orkestra şefi gibidir..Uyku hormonu denebilir.Ancak anti-obesite hormonu değildir.

 

Gıda alımında kan şekeri yükselir.İnsülin seviyeside artar.2 saat sonra İnsülin düşmeye başlar.Alınan şeker enerjiye dönüşür.2 saat sonra da glukagon depo şekeri enerjiye dönüştürmeye başlar..Son olarak LEPTİN devreye girer ve yağlar yakılarak enerji sağlanır.İşte bu 4 saatlik periodla yemek yenirse,her period, sonu metabolik olarak yağların yanması ile sonuçlanır.O sebeple 4 saatlik yemek periodları en ideal olanıdır.

 

Sık yemek yediğimizde insülin salgılanmaya devam eder.Kilo kaybetmek sorun haline döner.

 

Leptin yağ dokusu ile santral sinir sistemi arasındaki sinyalizasyonu ve gıda alımıyla enerji harcanmasında rol oynamaktadır..Başlıca beyaz yağ dokusundan, ayrıca kemik iliği,yumurtalıklar,mide ve memeden salgılanır.Plazma düzeyi vücut kitle indexi yüksek (obes) olanlarda yüksektir.Bu seviye yüksekliğine rağmen iştahın azalmayışı leptinin etki gösterememesine bağlıdır.(LEPTİN DİRENCİ). Oysa düşük seviyelerde bile iştahı maximum seviyede suprese (baskı) edebilmektedir.Obesite de hem insülin hem de leptin direnci vardır.

 

Leptin hormonunun yarı ömrü 25 dakikadır. Leptin bir doygunluk hormonu değildir.Enerji alımında,yemekteki yağ oranı yüksekliğinde artarBu yükseklik Sex hormonlarını (gonadotropinleri) direkt etkiler.Morbid obesite ile HİPOGONADİZM (sex hormonlarının yetersizliği) bu nedenle sıklıkla bir arada görülmektedir.Leptin direnci veya yetmezliği kan yapımınıda ,immun sistemi de olumsuz etkileyebilmektedir.Dışardan leptin verilerek yapılan uygulamalar alternatif bir tedavi şekli olarak görülmekle beraber yüz güldürücü olmamıştır.

 

LEPTİN :Kadınlarda.obeslerde.hipertansionlularda,diabetiklerde yüksektir.

 

Leptin seviyesi sabah düşük,öğlene doğru artmakta, gece 01 ile 04 arası en yüksek seviyesine çıkmaktadır.Bu bilgide bize en erken uyumanın da obesite kontrolunde önemli olduğunu söylemektedir.

 

Op.Dr Adem Yücel

 

ÜRÜNLERİMİZE BURDAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Ürünlerimizin Bulunduğu Mağazalar


TÜRKİYE GENELİ GÖNDERİ

Ücretsiz Kargo

KOLAY İADE

İade sebebiniz ne olursa olsun zorluk çıkarmıyoruz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile korunmaktadır.

EN UYGUN FİYATLAR

Katkısız diyet ürünlerimizi uygun fiyatlarla sizlere sunuyoruz.

Copyright © 2020 | Thin Think - Sağlıklı Diyet Ürünleri Tüm Hakları Saklıdır.

 iz ajans