Leptin Hormonu Nedir?

Leptin iştahı kapatan,yağlan yakan hormondur... Insülin iştahı açan,acıktıran yağları depo eden hormondur.. Leptin hormonu tüm hormonların işleyişini idare eder. Adeta orkestra şefi gibidir.Uyku hormonu denebilir. Ancak anti-obezite hormonu değildir.

 

Gıda alımında kan şekeri yükselir insülin seviyeside artar. 2 saat sonra Insülin düşmeye başlar. Alınan şeker enerjiye dönüşür.2 saat sonra da glukagon depo şekeri enerjiye dönüştürmeye başlar. Son olarak LEPTIN devreye girer ve yağlar yakılarak enerji sağlanır. Işte bu 4 saatlik periyotla yemek yenirse,her periyot, sonu metabolik olarak yağların yanması ile sonuçlanır bu sebeple 4 saatlik yemek periyotları ideal olanıdır. Sık yemek yedigimizde insülin salgılanmaya devam eder kilo kaybetmek sorun haline döner.

 

Leptin yag dokusu ile santral sinir sistemi arasındaki sinyalizasyonu ve gıda alımıyla enerji harcanmasında rol oynamaktadır. Başlıca beyaz yağ dokusundan ,ayrıca kemik iliği,yumurtalıklar mide ve memeden salgılanır. Plazma düzeyi vücut kitle indexi yüksek (obez) olanlarda yüksektir. Bu seviye yükseldiğine rağmen iştahın azalmayışı leptinin etki gösterememesine bağlıdır. (LEPTIN DIRENCI ).

 

Oysa düşük seviyelerle bile iştahın maximum seviyede suprese (baskı) edebilmektedir. Obezite de hem insülin hem de leptin direnci vardır.

Leptin hormonunun yarı ömrü 25 dakikadır.

Leptin bir doygunluk hormonu değildir. Enerji alımında, yemekteki yağ oranı yüksekliğinde artar bu yükseklik .Sex hormonlarını (gonadotropinleri) direkt etkiler Morbid obesite ile HiPOGONADiZM (sex homronlarınin yetersizliği) bu nedenle sıklıkla bir arada görülmektedir. Leptin direnci veya yetmezliği kan yapımını da,immun sistemi de olumsuz etkileyebilmektedir. Dışardan leptin verilerek yapılan uygulamalar alternatif bir tedavi şekli olarak görülmekle beraber yüz güldürücü olmamıştı.

 

LEPTIN : Kadınlar da obeslerde hipertansionlularda diabetiklerde yüksektir.

Leptin seviyesi sabah düşük, öğlene doğru artmakta, gece 01 ile 04 arası en yüksek seviyesine çıkmaktadır.Bu bilgide bize en erken uyumanın da obezite kontrolunde önemli olduğunu soylemektedir.

 

Op.Dr Adem Yücel tarafından cevaplandırılmak üzere , aşağıdaki sorun cevaplayalım ksımından sorularınzı bize yöneltin .

 

iletisim@thinthink.com.tr

 

Ürünlerimizin Bulunduğu Mağazalar


TÜRKİYE GENELİ GÖNDERİ

Ücretsiz Kargo

KOLAY İADE

İade sebebiniz ne olursa olsun zorluk çıkarmıyoruz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile korunmaktadır.

EN UYGUN FİYATLAR

Katkısız diyet ürünlerimizi uygun fiyatlarla sizlere sunuyoruz.

Copyright © 2020 | Thin Think - Sağlıklı Diyet Ürünleri Tüm Hakları Saklıdır.

 iz ajans