METABOLİK SENDROM SİZE NE MESAFEDE ?

Metabolik sendrom ,en az şişmanlık sorunu kadar tehlikeli ve önemlidir.Hızla yayılan bu sorun önceleri orta yaştaki kadınlarda ve erkeklerde görülürken günümüzde fazla kilolu şişman gençler ile küçük çocukları da olumsuz etkilemektedir.Bu bir hastalık değil ,sendromdur.Diğer bir değişle hastalıkların habercisi de diyebiliriz.

 

Bazı insanlar aldıkları enerjiyi daha yavaş harcadıkları için ,hormon sisteminin zorlanmasından dolayı ne kadar dikkatli beslenseler de çok çabuk kilo alırlar,bir insanı şişman yapan sebepler sadece beslenmeye bağlı nedenler değildir.Bu nedenle ''Nasıl bu kadar kolay kilo aldığıma hayret ediyorum.'',''Aslında o kadar da çok yemiyorum.'' diyenlere inanmalı onlara yardımcı olmalıyız, bu sorunun tıptaki adı metabolik sendromdur.

Örneğin: Bel çevresi genişleyen, kolesterol seviyesi olması gerekenin çok üstünde seyreden, kan şekeri değerleri dengesiz ve kilo fazlası olan insanlar bu soruna adaydır.

Dengesiz beslenmenin yanı sıra Sigara ve alkol kullanımı da bu sendromu tetikleyebilir.Fazla kilolarınızı vermek istiyor fakat veremiyorsanız LDL kolesterol,Trigliserit değerleriniz yüksek,HDL kolesterolünüz düşükse hipertansiyon sorununuz sizi tehdit etmektedir.

Kısacası Bel çevreniz sürekli genişliyorsa ,yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetler sürekli devam ediyor ise kilo fazlalığı sorunu yani metabolik sendromla farkında olmadan tanışmış olabilirsiniz.!

METABOLİK SENDROMUN BELİRTİLERİ ;

 

1. Bel çevresinin kadınlarda 88 cm ,erkeklerde ise 102 cm 'den fazla olması halinde,

2.Açlık kan şekerinin 110 mg 'dan fazla olması,

3 HDL KOLESTEROL düzeyinin erkeklerde 40, kadınlarda 50 mg altında olması,

4. Kan basıncının 130/85 mg hg fazla olması,

5. Trigliserit degerlerinin yüksek oluşu.

Pratik hayatta tükettiğimizden fazla enerji aldığımızda kilo aldığımızı zannederiz.Bu bilgi bir yere kadar doğrudur.Ayrıca doğru gıda ve içeçekler tüketip tüketmediğimizde en az fazla kalori alma konusu kadar önemlidir.

Bileşenleri az, katkısı olmayan ,kalorisi düşük gıdalarla beslenmek yeterli bir önlemdir. Bu önleminde literatürdeki karşılığı Gİ DİYETİ ' dir.

 

Op.Dr. Adem Yücel

ÜRÜNLERİMİZE BURDAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Ürünlerimizin Bulunduğu Mağazalar


TÜRKİYE GENELİ GÖNDERİ

Ücretsiz Kargo

KOLAY İADE

İade sebebiniz ne olursa olsun zorluk çıkarmıyoruz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile korunmaktadır.

EN UYGUN FİYATLAR

Katkısız diyet ürünlerimizi uygun fiyatlarla sizlere sunuyoruz.

Copyright © 2020 | Thin Think - Sağlıklı Diyet Ürünleri Tüm Hakları Saklıdır.

 iz ajans