Metabolizmanın Yavaş mı ? Hızlısı mı ? Makbul... Metabolizma Nasıl Hızlanır ?

' Metabolizma' çok sık kullandığımız,günlük hayatımız da sık duyduğumuz yabancı sözcüklerden biri..Tanımı istirahatte de,faaliyette de vücudumuzun üretim ve tüketim sürecidir.Metabolizma deyimi sadece bizde değil hemen her dilde kullanılmaktadır.Bu kadar sık ve yaygın kullanılma nedeni ise global sorun haline gelen,ülkelerin adeta sorun sıralamasında; 1.sıraya oturan kilo patlaması ve OBEZİTE salgınıdır.

 

Metabolizma sorunlarının kilo alma üzerindeki etkisi zannedildiği kadar değildir.Buna rağmen çoğu uzman kilo sorununun esas sebebini,metabolizmamızın halledemiyeceği miktarda kalori alması veya aktivite noksanlığımız değil,sadece 'metabolizma yavaşlığı' gibi masum bir nedene dayandırmaktadır.

Keşke yiyip içtiklerimizden aldığımız kalorileri istirahat veya aktivite halinde hızlı bir şekilde harcayabilsek.Ancak metabolizma hızında değişiklik yapmak öyle zannedildiği kadar kolay değildir.Metabolizma hızını artırıp azaltan bir takım uygulamalar olmakla beraber,konu kilo sorunuysa bu uygulamaların çok önemli bir etkisi 'nin olmayacağını bilmekte fayda var..

Metabolizmanın hızlanması sağlanabilir..

1.Kas kitlemizi düzenli ,tempolu aktivite egzersiz yaparak, bunu bir yaşam tarzı haline getirerek..

2.Kas kütlemizi artırabilirsek istirahattede faaliyette de metebolizmamız daha hızlı çalışacak ve yakılan enerji artacaktır.

3.Protein tüketimini artırdığımızda,öğün aralıklarını dengeli tutup,düzenli beslendiğimizde, yüksek glisemik indexe sahip ekmek ,patates,fırın ve pastane ürünleri,şekerli gıdalardan uzak durduğumuzda, yoğurt peynir lahana vb besinleri tükettiğimizde,alkolu sınırlayıp ,iyi ve erken uyuduğumuzda metabolizmamız düzgün ve hızlı çalışacaktır..

Suyu yeterli ve düzgün almak,vucudun ısısını etkileyecek ani ısı değişimlerinden korunmakta, troid hormonları başta olmak üzere sex hormonlarının düzenli olması,anksiyete ve depresyon vb ruhsal sorunlardan uzak kalmakta metabolizmamızı olumlu etkiler.

Metabolizması hızlı çalışanların daha zor kilo alıp,daha hızlı kilo verdiği,az çalışanlarınsa kuş kadar yedikleri halde adeta fil gibi oldukları sık karşılaşılan bir durumdur.

Metabolizmamızın yavaş çalıştığı hususunda bir şüphemiz varsa troid fonksionlarımızı,böreküstü bezlerimizin faaliyetlerini,insülin seviyemizi de kontrol ettirmemiz önemli ve şarttır. Egzesiz ve aktivitemizin yeterli olup olmadığını da gözden geçirmeliyiz.

Yoksa metabolizma hızlandırıcı Çayların,lahana,afrika mangosu,kırmızı çilek,vb saçmalıkların hiçbir işe yaramayacağını unutmayın...

Konu başlığının cevabı bu konuyla ilgili son cümlemiz olsun..

 

METABOLİZMANIN NE HIZLISI NE DE YAVAŞI, NORMALİ İYİDİR...

Op.Dr Adem Yücel

ÜRÜNLERİMİZE BURDAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Ürünlerimizin Bulunduğu Mağazalar


TÜRKİYE GENELİ GÖNDERİ

Ücretsiz Kargo

KOLAY İADE

İade sebebiniz ne olursa olsun zorluk çıkarmıyoruz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile korunmaktadır.

EN UYGUN FİYATLAR

Katkısız diyet ürünlerimizi uygun fiyatlarla sizlere sunuyoruz.

Copyright © 2020 | Thin Think - Sağlıklı Diyet Ürünleri Tüm Hakları Saklıdır.

 iz ajans