Obezite ve Cinsellik

Obezite yarattığı onca hayati sorunun yanında , cinsel hayat üzerine de çok olumsuz etkiler ilave eden, sosyal boyutuyla toplumu,aile hayatını ilgilendiren,içine alan bir sorunlar yumağıdır.

 

Kilo fazlalığı olan bir erkekte özgüven ile birlikte benlik imajıda düşer.Reddedilme stresi,beğenilmeme ön yargısı obez erkekte ciddi bir cinsel isteksizliğe (empotans kaybı),sertleşme sorununa (ereksiyon sorunu) sebep olacaktır.Aşırı yağlanmaya bağlı artan östrogen seviyesi de bu iki fonksiyonu olumsuz etkileyen bir diğer nedendir.

 

Aynı yağlanma cinsel hareketlere sınır getirdiği gibi,pubis bölgesinde yağlanma oransal bir penis boyu düşüklüğüne sebep olup, erkeği hem fizyolojik hem de ruhsal yönden olumsuz etkiler... Cinsel tüm fonksionları sekteye uğratır..Yapılan araştırmalar obez erkeklerin fertilite gücünün de azaldığını ortaya koymuştur.Bu azalma hem sperm azlığı,hem de sperm hareket hızının, sonuçta fertilite gücünün azalmış olmasıyla izah edilmektedir.

 

Kilo fazlası olan kadınlarda ,bedensel hacmin genişleyip,bel kısmının kalınlaşması cinsel ilişkiyi güçleştirir.Aynı sebep kadında da cinsel isteksizliğe,zevk almada sorunlara sebep olur.Kendiini beğenmeyen ,beğenildiğini düşünmeyen kadında öz güven kaybolur, benlik imajı düşer.Kilo vermenin zorluğu,karşılaşılan güçlükler oluşturduğu moral yıkımı kadını aşırı yemek yeme davranışına iter.Günlük hayatta karşılaşılan hayal kırıklığı duygusunu telafi etme aracı olarak kullanılan yemek yeme,adeta cinsel haz vermekte, bu kısır döngü giderek artan kiloyla devam etmektedir.

 

Ancak şunuda unutmamalıdır.Obezler uygun partnerle cinsel haz ve doyumu sağlayabilirler.Verilen kilolar,kazanılan moral dopinği ve ek performans bu haz ve doyumu artıracaktır.Cinsel sorun yaşayan obezlerde bilinçli bir diyet ve egzersiz programına ilave olarak ;

 

1.Sorunun organik bir nedeninin olup olmadığı,

 

2.Hormonal bir nedeni olup olmadığı yapılacak muayene ve tahlillerle incelenmelidir.

 

Benlik değerini yükseltmek için verilecek kilolar kadar, psikolojik destek de önemli ve gereklidir...

 

Op.Dr Adem Yücel

 

Ürünlerimizin Bulunduğu Mağazalar


TÜRKİYE GENELİ GÖNDERİ

Ücretsiz Kargo

KOLAY İADE

İade sebebiniz ne olursa olsun zorluk çıkarmıyoruz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile korunmaktadır.

EN UYGUN FİYATLAR

Katkısız diyet ürünlerimizi uygun fiyatlarla sizlere sunuyoruz.

Copyright © 2020 | Thin Think - Sağlıklı Diyet Ürünleri Tüm Hakları Saklıdır.

 iz ajans