Şok Diyet

Yaz yaklaşırken kışın alınmış olunan kiloların kısa sürede verilmesi için uygulanan diyetlerdir.Tıbbi terminolojide olmadığı gibi beslenme literatüründe de böyle bir deyim yoktur.Basiit bir diyetin abartılmasından günlük kullanıma girmiştir.Kadınların 1200kcal, erkeklerin 1600 kcal olan olan yaklaşık günlük kalorii ihtiyacını %50 azaltarak 800 kcal 'e düşürülme prensibi uygulanır. Hatta bu abartılmış diyet 3-5 günlük periodlara çıkartılıp ,günlük 600 -800 kcal' den 400 kcal' e düşürülüp adeta ölüm orucuna dönüştürülmektedir.

 

ŞOK DİYET uzun süreli açlık,tek tip beslenme, aşırı sıvı tüketimi gibi uygulamalar kişide sağlık sorunları yaratmanın yanısıra ölüme gidebilecek bir süreci de başlatabilir.Uzun süren açlık kişide halsizliğe ,tansiyon düşüklüğüne,baş dönmesine neden olur.Uzun süreli protein diyetleri yağ metabolizmasını bozar, kolesterol yükselmesine neden olur.Suyun aşırı tüketilmesi su zehirlenmesi denen ciddi bir tabloya neden olur. Uygulayan kişide böbrek fonksionları bozulur.Adale zaafiyetinden mental bulanıklığa kadar bir seri sağlık sorununa neden olur.

 

Aşırı doz ve sürede uygulanan tüm uygulamalar kişide kilonun azalması birlikte protein yıkımı yanısıra ,kişide yarattığı açlık stresiyle psikolojik sorunlar çıkarır.Gerginlik,uykusuzluk ,konsantrasyon bozukluğu bunlardan bazılarıdır.Şok diyet nedeniyle alınamayan antioksidanlar,vitaminler,mineraller,temel yağlardan mahrum edilen bedende saçlar dökülür,cilt kurur,beden enerjisiz kalır.Bozulan metabolizma hormonların yapımın da dengesini de olumsuz etkileyip cinsel aktiviteyi,cinsel isteği azaltığı bilinmektedir.Kadınların fertilitesini,erkeklerin sperm sayısını bile azaltmaktadır.

 

Zayıflama ilaçları başlı başına bir makale konusu olmakla beraber değinmeden geçemeyeceğim.Bu ilaçlar bazal metabolizma hızını etkileyerek ,karaciğer fonksionları bozup iştahı azaltarak çok sağlıksız ama çok sorunlu kilo kaybı yapabilmektedir.

Alınmayan antioksidanlar.vitamin ve mineraller kolesterol metabolizmasını ,karaciğer ve böbrek fonksionları,gonad hormon sentezlerini,psikolojik stabiliteyi bozmakta bir seri patoloji yaratmaktadır. Kardiak ritim düzeni de bu beslenmeme abartısından payını almaktadır.

 

Aç kalarak,sadece su veya sebze suyu tüketerek,sağlılklı bir zayıflama olmaz.

Sağlıklı zayıflamak için şok diyet ve mucize bir ürün yoktur.

Opr.Dr.Adem Yücel

 

ÜRÜNLERİMİZE BURDAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Ürünlerimizin Bulunduğu Mağazalar


TÜRKİYE GENELİ GÖNDERİ

Ücretsiz Kargo

KOLAY İADE

İade sebebiniz ne olursa olsun zorluk çıkarmıyoruz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile korunmaktadır.

EN UYGUN FİYATLAR

Katkısız diyet ürünlerimizi uygun fiyatlarla sizlere sunuyoruz.

Copyright © 2020 | Thin Think - Sağlıklı Diyet Ürünleri Tüm Hakları Saklıdır.

 iz ajans